Energiát
használó épület energetikai
jellemzőinek tanúsítási
eljárása az alábbi
épületekre kötelező:
- új épület
építése
- meglévő épület
(önálló rendeltetési
egység, lakás)
- ellenérték fejében
történő
tulajdon-átruházása, vagy
- egy évet meghaladó
bérbeadása
- 1000 m2-nél nagyobb hasznos
alapterületű hatósági
rendeltetésű, állami tulajdonú
közhasználatú épület
- ellenérték fejében történő tulajdon-átruházása, vagy
- egy évet meghaladó bérbeadása
Kivételek:
- az 50 m2-nél kisebb hasznos
alapterületű épület
- az évente 4 hónapnál
rövidebb használatra szánt
épület (nyaraló)
- a legfeljebb 2 évi használatra
tervezett épület (ideiglenes
épület)
- a hitéleti rendeltetésű
épület (templom)
- a mezőgazdasági rendeltetésű
épület
- a műhely rendeltetésű épület
- a levegővel felfújt, vagy feszített
sátorszerkezetek
- a jogszabállyal védetté
nyilvánított épületre,
valamint a jogszabállyal védetté
nyilvánított (műemlékileg
védett, helyi építészeti
értékvédelemben
részesült) területen lévő
épület
- azok az épületek, amelyek
esetében a technológiából
származó belső hőnyereség a
rendeltetésszerű használat időtartama alatt
nagyobb, mint 20 W/m3, vagy a fűtési idényben
több mint hússzoros légcsere
szükséges, illetve alakul ki
Tanúsítási tevékenységet felsőfokú szakirányú végzettséggel rendelkező szakember végezheti, ha teljesítette az energetikai ismereteket tartalmazó jogosultsági vizsgakövetelményeket, legalább egy éves szakmai gyakorlattal rendelkezik és az illetékes kamaránál regisztrálva van. A honvédelmi és katonai, valamint nemzetbiztonsági célú épületek tanúsítását az feltételeknek megfelelő olyan tanúsító végezheti, akinek a külön jogszabályban meghatározott szintű nemzetbiztonsági ellenőrzését elvégezték.
A tanúsítvány 10 évig érvényes. Ha a tanúsítvány érvényességi ideje alatt az épületre vonatkozó jogszabályban meghatározott követelményérték megváltozik, akkor az épület energetikai minőségi osztályba sorolását ismételten el kell végezni.
A tanúsítvány megmutatja, hogy az épület általános (standard) használati körülmények mellett mennyi energiát fogyaszt, és ez az érték, hogy viszonyul a követelményhez. Az így meghatározott százalékos érték alapján az alábbi osztályok valamelyikébe sorolható:
A szemléletesebb megjelenés érdekében a háztartási gépeknél már megszokott színskálán is ábrázolva van az elért osztály.
A tanúsítvány ezen felül, javaslatot ad a kedvezőtlen energia felhasználású épületek átalakítására, úgy hogy az jobb energiahasznosításra legyen alkalmas.
A szabályozás csak a társasházi lakásokra terjed ki, azt feltételezve, hogy a szükséges tervdokumentáció rendelkezésre áll. Minden más esetben a piacra hagyja a tanúsítás díjának megállapítását. Mivel csak 2012. január 1.-től kötelező a tanúsítvány, kialakult árak nincsenek.
Társasházak lakásonként és épületre is elkészíttethetik a tanúsítványt. Ha az egész épülettömböt egyszerre vizsgálják, az egy lakásra jutó költség akár a harmada is lehet az egységenkénti tanúsításnak. Tehát ha erre mód van, érdemes minél nagyobb épületegységre megrendelni az energetikai tanúsítványt, mert úgy sokkal kedvezőbb az ára.
2012.05.
A napjainkra kialakult árak két részből állnak. Maga, a tanúsítvány elkészítése és a tanúsítvány számításaihoz szükséges információk összegyűjtése. A megrendelő minél pontosabb és hitelesebb információt nyújt, annál olcsóbb a tanúsítás. Szükséges az épület valósággal megegyező (megvalósulási) terve, pontos szerkezeti anyag meghatározásokkal és méretekkel, valamint jogosult szakember nyilatkozatával, amely igazolja, hogy az adatok a valósággal megegyeznek. Ez szinte soha nem áll rendelkezésre, ezért az épületet fel kell mérni, vagy a rendelkezésre álló terveket felméréssel ellenőrizni kell. Ezekkel a munkákkal együtt egy lakás tanúsítása általában 15 – 25.000,- Ft, egy átlagos családi-ház 25 – 35.000,- Ft.